Sunday, January 19, 2014

VBS 2014 - The Dollars & Cents of VBS - Part 2


Today I'm sharing the Dollars & Cents of VBS Part 2 by breaking down the cost of the VBS resources I reviewed this past week. Obviously a starter kit is the first place to begin when purchasing VBS materials, but from there you'll need to determine what - if any - student materials you will utilize. 

As far as student materials, I like the idea of being able to give children something each day which will remind them of the Bible lesson they learned. I especially like the objects/cards which can be clipped or pinned to a backpack as these things make great reminders! I also like the idea of being able to give children their own copy of the music - of course these things take money and your budget just might not have room for them. So, what will it cost and how can you move ahead with VBS on a budget?

Workshop of Wonders
Cokesbury

Cost of kit - 

  • Super Starter Kit - $149.99
  • Basic Kit - $89.99
Cost per student - 
  • Student Take-Home CD for $3.99
  • Workshop of Wonders Scripture Treasures - $7.99 per child
  • Scripture Treasure Holders - $6.99 for six
  • Student Books - $2.99 per child
  • Craft kits - varies from $2.99 to $6.99 for six children
My Dollar & Cents Thoughts . . . Cokesbury does offer a basic starter kit, so you are able to buy the kit which best fits your budget and church needs. For children I'd buy the Scripture Treasure cards for a cost of $7.99 per child. The music CD could be given to families instead of each child for additional savings.

International Spy Academy
Answers in Genesis
ISA VBS Logo
Cost of kit -

  • Super Starter Kit - $189.99
  • Starter Kit - $99.99
Cost per student - 
  • Music is not reproducible, so you have to purchase CDs to give kids - $19.99 for ten.
  • Passport & Stickers - $4.99 per child
  • Student Guides - $9.99 for ten
My Dollar & Cents Thoughts . . . Answers in Genesis does offer a basic starter kit, so you have the option for a basic kit! For children I'd buy the student guide, passport and stickers for a cost of $5.99 per child. The music CD could be given to families instead of each child for additional savings. 

Genesis 1 Space Probe
VBS Reachout Adventures
http://www.vbsreachout.com/vbs/d/build.asp?page=Home

Cost of kit -

  •  $65.00
Cost per student - 
  • Music is not available for children; you could buy the teacher's CD, but this would cost $12.25 per CD
  • Student pack - $3.89 per child
My Dollar & Cents Thoughts . . . Only one kit is available, but at the cost of $65 it is affordable. The only option for children is the Student pack for a cost of $3.89 per child. The music CD could be given to families instead of each child for additional savings. 


Game On!
by - NextGen4Christ
http://nextgen4christ.com/gameonvbs/preview/

Cost of kit -

  •  Digital kit - $59.99
  • Preschool expansion - $19.99
Cost per student - 
  • All student materials are reproducible
My Dollar & Cents Thoughts . . . NextGen4Christ has reproducible resources, so you can print out not only the teacher's materials, but the student materials as well at a cost savings. The music is available in a kit for $29.99 and includes CD, music motions DVD and drama DVD - I do not know what music resources are available for students/families.

Praise Break
Abingdon Press

Cost of kit - 
  • $74.99
Cost per student - 
  • Music CD/DVD is available at a cost of $14.99
  • Student handbook - $2.99 each
My Dollar & Cents Thoughts . . . Abingdon Press does not offer a basic starter kit, however; this kit is affordably priced. For children the handbooks are the only item available at a cost of $2,99 per child. The music CDs could be given to each family rather than each child.


Guardian Construction
Nourishing Faith
http://www.guardianconstructionvbs.com/
Guardian Construction VBS Logo
Cost of kit -  

  • $129.99
Cost per student - 
  • Student materials are reproducible
My Dollar & Cents Thoughts . . . Nourishing Faith does not have a basic kit option, but their materials are reproducible, so you can print out the teacher's materials and the student materials as well at a cost savings. I do not know what, if any, music resources are available for students/families.

Living Inside Out 
Orange
http://summerxp.com/products


Cost of kit - 
  • IF YOU ORDER BY FEBRUARY 13, 2014 - $159.99
  • IF YOU ORDER AFTER FEBRUARY 13, 2014 - $200.00
Cost per student - 

  • Music CDs are available at a cost ranging from $9.99 to $14.99 each, depending on how many you purchase
  • Living Inside Out Bottom Line Buttons - $10.00 - $11.00 (depending on how many you buy) for 10 children
  • Student books - $7.50 - $11.00 for ten (depending on how many you buy)
My Dollar & Cents Thoughts . . . Orange offers only one kit, so if you know you are going to use it, buy it by February 13, 2014 if you can for a savings of $40. For children I'd buy the Living Inside Out Bottom Line Buttons and student books for a cost of approximately $2.20 or less depending on how many you buy, per child. The music CDs could be sent home one per family for a savings rather than one per child.

1 comment:

  1. Thanks for putting all this together, Lynda.

    ReplyDelete