Today I'm going to take a look at the Dollars and Cents for the five VBS resources I reviewed this week. I'm happy to see in many of the director's materials some fun ideas of ways to raise money for VBS, but again, when so many people are unemployed and living pay check to pay check, there just may not be additional dollars for them to give to VBS. Obviously a starter kit is the first place to begin when purchasing VBS materials and from there you'll need to determine what - if any - student materials you will also utilize. As far as student materials I like the idea of being able to give children something each day which will remind them of the Bible lesson. I especially like the objects/cards which can be clipped or pinned to a backpack as they make great reminders! I also like the idea of being able to give children their own copy of the music . . . of course these things take money and your budget just might not have room for them. So, what will it cost and how can we move ahead with VBS on a budget?
Top Ten VBS for 2012 - 10th Place - Amazing Desert Journey
Concordia Publishing House
Value –
- one kit is available for $129.99.
- Music is not reproducible, so you have to purchase CDs to give kids ranging in price from $3.99 to $4.99 per CD – depending on how many you purchase.
- Caravan Collectibles range in price from $2.99 to $3.49 per child depending on the amount you purchase.
- Cross carabineers - $6.99 for a package of 12.
- Name tags - $2.99 for packages of 10
- Desert Doodads - $14.99 for a package of 10
- Student Travel Journals - $2.99 per student
- Crafts range in price from $7.99 to $9.99 for packages of 12
Top Ten VBS for 2012 - tied for 8th Place - Babylon
Group Publishing
Value –
- One kit is available at the cost of $124.99.
Cost per student . . .
- Music is not reproducible, so you would have to purchase cds to give kids at a cost ranging from $6.99 - $4.99 per child/family depending on how many you purchase.
- Bible Memory Makers range in price from $2.79 - $3.19 per child – depending on how many you purchase
- Babylon carabiners are $5.99 for a package of 10
- Name badges are available in packages of 10 for $4.19
- Name badge holders costing $15.99 for 10
- Bugs Pray-er Clips $5.99 for 10 and they recommend one per child.
- Student books/postcards are available at $3.19 per child/family.
- Crafts range in price from $7.49 - $19.99 for packs of 10.
- Tribe Banduras cost $17.99 for 12.
Top Ten VBS for 2012 - tied for 8th Place - Praise
Go Fish Guys
Value –
- one kit is available at the cost of $199.00.
Cost per student . . .
- Music is not reproducible, so you would have to purchase CDs to give kids - they have a special combo pack where you are able to get one CD and one official VIP pass/lanyard for $5 per child.
- Student activity sheets are reproducible so you would just have your copying costs.
- Praise T-shirts are available for $12 each
- Praise DVDs for $15 each
Top Ten VBS for 2012 - tied for 6th Place - SonRise National Park
Gospel Light
Value –
- two kits are available at the cost of $79.99 for the Starter Kit
and $199.99 for the SonRise National Park
super starter kit.
Cost per student . . .
- music is not reproducible, so you would have to purchase CDs to give kids at a cost of $19.99 for 10 CDs.
- Connection Cards at a cost of $5.99 for enough for five children.
- Carabiners are $3.99 for enough of each for five children.
- Name tags are available in packages of 50 for $7.99
- Name Tag Holders at a cost of $7.99 for 12.
- Student activity sheets are available at a cost of $2.60 per child.

Top Ten VBS for 2012 - tied for 6th Place - IncrediWorld Amazement Park – a thrill ride through God’s creation!
Answers in Genesis
Value –
- two kits are available – starter kit for $99 and super starter kit for $189.
Cost per student . . .
- music is not reproducible, so you would have to purchase cds to give kids at a cost of $19.99 for 10 CDs.
- Incredibles collectible cards are available at a cost of $4.99 for five children
- name tags are available in packages of 60 for $3.99
- lanyards cost $6.99 for 10
- Student Guides are available at $9.99 for a package of 10.

Great post today Lynda. The costs of VBS is certainly a factor to be considered. However, there are creative ways to modify those cost and still present an excellent program.
ReplyDelete